A házassági vagyonjogi szerződés egy olyan szerződés, amely a házastársak vagyoni viszonyait rendezi a házassági életközösség idejére és annak megszűnése esetére. A vagyonjogi szerződés célja, hogy meghatározza a házastársak közös-, illetve különvagyonába kerülő vagyontárgyakat, e vagyontárgyak kezelését, az adósságok megosztását, így megelőzve a házasság felbontása során felmerülő vitákat. A szerződés érvényességi feltétele az ügyvédi ellenjegyzés vagy közjegyzői közokiratba foglalás. Szakértői segítséggel biztosítható, hogy a szerződés minden jogszabályi követelménynek megfeleljen és hatékonyan védje mindkét fél érdekeit.
A házassági vagyonjogi szerződés egy olyan megállapodás, amelyet házasulandó felek vagy házastársak köthetnek a vagyoni viszonyaik rendezésére. A Polgári Törvénykönyv (2013. évi V. törvény) úgy rendelkezik, hogy a szerződést kötő felek a szerződésben meghatározhatják, hogy az egymás közötti viszonyaikban milyen vagyonjogi rendszert kívánnak alkalmazni. A szerződést írásba kell foglalni, és ügyvéd vagy közjegyző előtt kell aláírni. A szerződés megkötése során fontos, hogy mindkét fél jogi tanácsadást kapjon, és teljesen tisztában legyen a házassági vagyonjogi szerződés tartalmával és következményeivel.
A házassági vagyonjogi szerződés nemcsak a házasság felbontása esetére nyújt védelmet, hanem a házassági életközösség ideje alatt is biztosítja a felek anyagi biztonságát.
A házassági vagyonjogi szerződés biztosítja, hogy felek között ne legyen vita, hogy milyen vagyonelemek tartoznak a felek külön-, illetve közös vagyonába. Ez különösen fontos, ha egyik vagy mindkét fél jelentős vagyonnal rendelkezett már a házassági életközösség létrejöttét megelőzően.
Ugyanakkor szintén praktikus házassági vagyonjogi szerződést kötni abban az esetben is, ha az egyik házastárs egy kockázatosnak tűnő vállalkozást indít és a másik fél szeretné kizárni a Ptk-ban meghatározott házassági vagyonjogi rendszerből eredő kockázatokat és nem szeretné viselni a házastársa vállalkozásának anyagi kockázatait.
Előre meghatározza a vagyoni kérdések rendezésének módját, csökkentve ezzel a házasság felbontása során felmerülő viták esélyét. Ezzel elkerülhetők a hosszadalmas és költséges jogi eljárások.
A házassági vagyonjogi szerződés biztosítja, hogy a házastársak pénzügyi helyzete átlátható és tervezhető legyen. Ez segít elkerülni a pénzügyi meglepetéseket és biztosítja, hogy mindkét fél tisztában legyen a közös és a házasság előtti, illetve külön vagyonnal.
Egyértelmű jogi keretet biztosít, amely mindkét felet védi. Az ügyvéd vagy közjegyző előtti aláírás biztosítja, hogy a szerződés megfeleljen a jogszabályi előírásoknak.
A szerződés szabályozhat öröklési kérdéseket is, biztosítva ezzel, hogy a vagyon a kívánt módon kerüljön szétosztásra a házastárs halála esetén.
A vagyonjogi szerződés számos fontos rendelkezést tartalmazhat annak érdekében, hogy világosan szabályozza a házastársak vagyoni viszonyait. A vagyonjogi szerződés meghatározza a házastársak közös és külön vagyonát, ezáltal egyértelművé téve, hogy a házassági vagyonközösség megszűnése esetén mely vagyonelemek megosztásáról kell rendelkezni. A szerződésben szerepelhetnek a közös vagyon kezelésére vonatkozó szabályok, amelyek előírják, hogyan használják és osztják meg a házastársak az egyes vagyonelemeket a házasság alatt.
Emellett a szerződés kitérhet a vagyonmegosztás szabályaira is, amelyek a házassági életközösség megszűnése esetén lépnek életbe. Ez lehetővé teszi a vagyontárgyak és adósságok igazságos elosztását a házasság felbontására esetére. A házassági vagyonjogi szerződés részletezheti a közös és külön adósságok kezelését is, így világosan meghatározva, mely adósságokért felelnek közösen a felek és melyek maradnak egyéni felelősség alatt.
A szerződő felek a házassági vagyonjogi szerződésben maguk határozhatják meg azt a vagyonjogi rendszert, amelyet a házastársi vagyonközösség helyett a szerződésben meghatározott időponttól életközösségük időtartama alatt a vagyoni viszonyaikra alkamazni kell. A felek a szerződésben vagyonuk meghatározott részei tekintetében különböző vagyonjogi rendszereket köthetnek ki, és eltérhetnek a Ptk. vagy a választott vagyonjogi rendszerek szabályaitól is, ha a Ptk. az eltérést nem tiltja. A házassági vagyonjogi szerződésnek az ilyen rendelkezését a jövőre vonatkozó rendelkezésnek nevezzük, azonban ilyen rendelkezés hiányában a felek között törvényes vagyonjogi rendszer fog érvényesülni.
Amennyiben a házastársak a vagyonjogi szerződésben vagyonukról haláluk esetére rendelkeznek, az ilyen rendelkezésre a közös végrendelet szabályait kell alkalmazni.
Mindezek mellett a szerződés egyéb különleges feltételeket és jogi kitételeket is tartalmazhat, amelyek a felek egyedi igényeinek és körülményeinek megfelelnek.
A házassági vagyonjogi megállapodás megkötése gondos előkészítést igényel, és a legjobb, ha jogi szakértő segítségét vesszük igénybe. Egy tapasztalt ügyvéd biztosítja, hogy a szerződés minden jogi követelménynek megfeleljen, és minden részletre kiterjedjen, illetve a procedúra minél egyszerűbb és gördülékenyebb legyen.
A házassági vagyonjogi szerződés egy rendkívül összetett okirat, így jogosan merülhetnek fel további kérdések ezzel kapcsolatban.
A házassági vagyonjogi szerződés - mint minden szerződés - annak megkötésével jön létre, és az életközösség idején hatályosul a felek között. A szerződést az életközösség megkezdése előtt a felek felbonthatják, vagy attól bármelyikük elállhat.
A házassági vagyonjogi szerződés nem évül el, mivel az a házastársak közötti vagyoni viszonyokat szabályozza a házassági életközösség teljes ideje alatt. Azonban a házassági szerződés közös megegyezéssel bármikor módosítható vagy a jövőre nézve megszüntethető.
A házassági vagyonjogi szerződés megkötésekor illetéket nem kell fizetni.
Igen, a házassági szerződés - mint bármilyen szerződés - megtámadható. Leggyakrabban az alábbi okok alapozzák meg a vagyonjogi szerződés megtámadását:
A házassági szerződést ügyvéd által a bíróságra benyújtott keresettel lehet megtámadni. A házassági vagyonjogi szerződés érvényességéről, vagy érvénytelenségéről a bíróság hoz döntést.
A házassági vagyonjogi szerződés megkötése során kiemelten fontos, hogy szakértői segítséget vegyen igénybe. Egy tapasztalt ügyvéd biztosítja, hogy a szerződés minden jogi követelménynek megfeleljen, és minden részletre kiterjedjen. Az ügyvéd segít a szerződés megfogalmazásában, hitelesítésében és nyilvántartásba vételében, így Ön biztos lehet abban, hogy érdekei védve vannak. Ne hagyja a véletlenre a biztonságát!
Keressen bizalommal!
További információk
Cím: 9021 Győr, Domb u. 8. fszt/1
E-mail: bence@drlauscher.hu
Telefon: +36/30 592-72-72
Skype: lauscherbence
Konzultáció: H-P 08:30 – 17:00
Whatsapp: 36305927272
Ezt a honlapot Dr. Lauscher Bence, a Győr-Moson-Sopron Megyei Ügyvédi Kamarába 36064433 kamarai azonosító szám alatt bejegyzett egyéni ügyvéd tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és a belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.