A hazai munkajogban nagy múlttal rendelkeznek azon jogintézmények, amelyeknek célja az, hogy a munkavállalók tanulmányait támogassák.
A korábbi munkajogi kódexünk “A tanulmányi szerződés” cím alatt szabályozta a munkavállalót megillető ún. tanulmányi munkaidő-kedvezményt. E munkavállalói jogok tanulmányi szerződés hiányában is megillették a munkavállalót, amennyiben iskolai rendszerű képzésben vett részt. A nem iskolai rendszerű képzésekben részt vevő munkavállaló a munkaidő kedvezmény csak munkajogviszonyra vonatkozó szabály külön rendelkezése, valamint tanulmányi szerződés alapján illette meg. Ezen szabályok értelmében a munkáltató köteles volt a törvényben meghatározott szabadidőt biztosítani.
A hatályos munkajogi kódex - a korábbi szabályozással ellentétben - e munkaidő-kedvezmény biztosítását mellőzi.
A tanulmányi szerződés nem csupán egy egyszerű megállapodás, hanem egy stratégiai elköteleződés a szerződést kötő felek között, mivel a munkavállaló értékes szaktudásra tehet szert, a munkáltató pedig alappal bízhat abban, hogy a munkavállaló a megszerzett szaktudást - legalább a szerződésben meghatározott időtartamon belül - nem más munkáltatónál fogja hasznosítani.
A tanulmányi szerződésre vonatkozó szabályokat a Munka törvénykönyvének a munkaviszonyhoz kapcsolódó egyes megállapodásokról szóló XVIII. fejezete tartalmazza, amely szabályok egyértelműen meghatározzák a tanulmányi szerződés kereteit.
A tanulmányi szerződésben a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt, a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos időn - de legfeljebb öt éven - keresztül munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg.
A tanulmányi szerződés lényeges tartalmi elemei az alábbiak:
A tanulmányi szerződés megkötése, módosítása és megszüntetése csak írásban érvényes.
Nem köthető tanulmányi szerződés munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján járó kedvezmények biztosítása céljából, továbbá olyan tanulmányok elvégzése céljából, amelyre a munkáltató kötelezte a munkavállalót.
A tanulmányi szerződés érvénytelenségét eredményezi, amennyiben a felek öt évet meghaladó tartamú munkavállalói kötelezettséget kötnek ki. Ebben az esetben nem a teljes megállapodás válik érvénytelenné, csupán az időszakra vonatkozó kikötés lesz érvénytelen, az öt évet meghaladó időszakban a munkavállaló felmondással megszüntetheti a munkaviszonyát.
A munkáltató elállhat a tanulmányi szerződéstől és a nyújtott támogatást visszakövetelheti, ha a munkavállaló a tanulmányi szerződésben foglaltakat megszegi. Szerződésszegésnek minősül az is, ha a munkaviszony megszüntetésének indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása. A visszatérítési kötelezettség arányos, ha a munkavállaló a szerződésben kikötött tartamnak csak egy részét nem tölti le.
Természetesen az Mt. a munkavállalót védő rendelkezést is tartalmaz, így a munkavállaló mentesül a tanulmányi szerződésből folyó kötelezettsége alól, ha a munkáltató lényeges szerződésszegést követ el.
A tanulmányi szerződést a fél azonnali hatállyal felmondhatja, ha körülményeiben olyan lényeges változás következett be, amely a kötelezettség teljesítését lehetetlenné tenné, vagy az aránytalan sérelemmel járna.
A munkavállaló felmondása esetén a munkáltató a nyújtott támogatást visszakövetelheti.
A munkáltató a támogatást arányosan követelheti vissza, ha a munkavállaló a szerződésben kikötött tartamnak csak egy részét töltötte le. A munkáltató felmondása esetén a támogatás nem követelhető vissza.
A versenytilalmi megállapodásról szóló bejegyzésben kifejtettekkel egyezően tanulmányi szerződés esetén is lehetőség van kötbér kikötésére a Polgári törvénkönyv szabályai szerint. A kötbér definíciója szerint a kötelezett pénz fizetésére kötelezheti magát arra az esetre, ha olyan okból, amelyért felelős, megszegi a szerződést, mentesül azonban a kötbérfizetési kötelezettség alól, ha szerződésszegését kimenti.
Bár a tanulmányi szerződés első pillantásra egy egyszerű megállapodásnak tűnhet, azonban számos kötelező elemet kell tartalmaznia, illetve mindkét fél számára hosszú távú elköteleződéssel jár. Fontos, hogy a szerződés tartalma világos és egyértelmű legyen, továbbá ne tartalmazzon olyan rendelkezést amely az érvénytelenségét eredményezi.
Egy jól átgondolt és megfogalmazott szerződés nemcsak a sikeres együttműködést biztosítja, hanem a munkavállaló szakmai fejlődését és a munkáltató versenyképességét is elősegíti.
Keressen bizalommal!
További információk
Cím: 9021 Győr, Domb u. 8. fszt/1
E-mail: bence@drlauscher.hu
Telefon: +36/30 592-72-72
Skype: lauscherbence
Konzultáció: H-P 08:30 – 17:00
Whatsapp: 36305927272