Konzultáció
Szolgáltatás

Felszámolási eljárás

A felszámolási eljárás célja, hogy a fizetésképtelen adós jogutód nélküli megszűnése során a hitelezők a törvényben meghatározott módon kielégítést nyerjenek.

felszámolási eljárás

A felszámolási eljárás fogalma 

A felszámolási eljárás szabályait a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (“Csődtörvény”) tartalmazza. 

Az adós társaság felszámolását az illetékes bíróság hivatalból, illetve kérelemre rendelheti el. A felszámolási eljárás elrendelése iránti kérelmet előterjesztheti az adós, az adós hitelezője, továbbá az adós végelszámolója. Hivatalból rendeli el a bíróság az adós felszámolását, ha az adós csődeljárásban csődegyezség nem jött létre, vagy az a jogszabályokban foglaltaknak nem felelt meg, továbbá a cégbíróság vagy a büntetőügyben eljáró bíróság értesítése alapján. 

A bíróság az eljárás első szakaszában az adós fizetésképtelenségét vizsgálja meg és a fizetésképtelenség megállapítása esetén az adós felszámolását végzéssel rendeli el. 

A felszámolási eljárás célja a fizetésképtelenné vált vállalkozás jogutód nélküli megszüntetése és a hitelezők követeléseinek kiegyenlítése. A csődtörvény biztosítja, hogy az adós vagyonát jogszerűen, a törvényben meghatározott kielégítési sorrend alapján osszák fel a hitelezők között.

Felszámolási eljárás illetéke és közzétételi díja

A felszámolási eljárás iránti kérelem benyújtásakor 80000 Ft illetéket, valamint 25000 Ft közzétételi költségtérítést kell megfizetni. 

felszámolási eljárás menete

A felszámolási eljárás menete

Felszámolási eljárás megindítása

A felszámolási eljárás elrendelési iránti kérelem megindítását megelőzően érdemes ügyvédi szolgáltatást igénybe venni, abból a célból, hogy megalapozott döntést lehessen hozni abban a kérdésben, hogy van-e lehetőség felszámolási eljárás megindítására, illetve a felszámolási eljárás megindítása a legcélszerűbb eszköze-e a követelés érvényesítésének. 

A felszámolási eljárás elrendelése iránti kérelem előterjesztése esetén a bíróság a kérelemhez csatolt okiratok alapján azt vizsgálja meg, hogy az adós fizetésképtelensége megállapítható-e.

A felszámolási eljárás során a bíróság az adós kérelmére a tartozás kiegyenlítésére legfeljebb 45 napos határidőt engedélyezhet. Ha az adós a tartozását kiegyenlíti, és a hitelező a kérelmétől eláll, a bíróság a felszámolási eljárást megszünteti.

Felszámoló kijelölése

A fizetésképtelenséget megállapító végzés jogerőre emelkedését követően a bíróság haladéktalanul kirendeli az adós felszámolóját, valamint a Cégközlönyben végzést tesz közzé a felszámolás elrendeléséről. 

A hitelezőknek az adóssal szemben fennálló követeléseiket a felszámolást elrendelő végzés közzétételét követő 40 napon belül be kell jelenteniük a felszámolónak, aki azokat nyilvántartásba veszi. 

felszámolási eljárás megindítása

A felszámoló szerepe az eljárásban

A felszámoló kijelölését követően az adós képviseletét a kijelölt felszámolóbiztos látja el, akinek részére az adósnak át kell adni a társaság dokumentumait.  A felszámoló feladata az adós vagyonának a kezelése és a hitelezői követelések teljesítése.

A felszámoló intézkedésével vagy mulasztásával szemben a felek kifogást terjeszthetnek elő a bíróságnál. 

A felszámoló felméri az adós gazdálkodó szervezet vagyoni helyzetét és a vele szemben támasztott követeléseket. A felszámoló az eljárás végén zárójelentést, valamint vagyonfelosztási javaslatot készít. 

Egyezség

A felszámolást elrendelő végzés közzétételét követő 40 nap eltelte után, a felszámolási zárómérleg benyújtásáig az adós és a hitelezők bármikor köthetnek egyezséget, amelyet a bíróságnak kell jóváhagynia.

Az eljárás megszüntetése

A bíróság a felszámolási eljárást megszünteti, ha az adós valamennyi nyilvántartásba vett, elismert vagy nem vitatott tartozásának megfizetése megtörtént, a vitatott követelésekre, továbbá a felszámoló díjának megfizetésére pedig biztosítékot nyújt. 

Az eljárás befejezése

Ha a felszámolási eljárás során az adós és a hitelezők között nem jön létre egyezség és a hitelezők követeléseinek a kielégítésére sem került sor, a bíróság a felszámoló kérelmére az általa benyújtott felszámolási zárómérleg és vagyonfelosztási javaslat alapján végzéssel határoz a felszámolási eljárás befejezéséről, az adós megszüntetéséről, a költségek viseléséről, a felszámoló díjazásáról és a hitelezői követelések (részbeni) kielégítéséről.

Meddig tart egy cég felszámolása?

A felszámolási eljárás hossza jelentősen függ a cég vagyoni helyzetétől, az adósság mértékétől, és az érintett felek együttműködésétől. Az egyszerűbb esetek akár 1 éven belül lezárulhatnak, de ha az adós nagyobb vagyonnal rendelkezik vagy vitás ügyek merülnek fel, az eljárás több évig is eltarthat. 

Ha az adósnak nincs vagyona

Ha az adós vagyona a várható felszámolási költségek fedezetése sem elegendő, vagy a nyilvántartások, illetőleg a könyvvezetés hiányai miatt a felszámolási eljárás az általános szabályok szerint technikailag lebonyolíthatatlan, akkor egyszerűsített felszámolásnak van helye. 

cég felszámolás ha az adósnak nincs vagyona

Csőd és felszámolási eljárás közötti különbség

A csődeljárást az adós kezdeményezheti, hogy egyezseget kössön a hitelezőkkel. A cég ideiglenes védelmet kap és lehetőséget, hogy talpra álljon és rendezni tudja az adósságait. Ezzel szemben a felszámolási eljárás a cég végleges felszámolására irányuló jogintézmény.

Felszámolási eljárás esetén forduljunk ügyvédhez

A felszámolási eljárás megindítása bonyolult folyamat, valamint az adós, hitelező, illetve végelszámoló kérelmére irányuló eljárásban a jogi képviselet kötelező, ezért jogi képviselő nélkül a felszámolás elrendelése iránti kérelem elő sem terjeszthető. 

Amennyiben követelését felszámolási eljárás keretében kívánja érvényesíteni, vagy a gazdasági társaságával szemben felszámolás elrendelési iránti kérelmet terjsztettek elő, haladéktalanul érdemes ügyvédi szolgáltatást igénybe venni. 

Keressen bizalommal!

További információk

Cím: 9021 Győr, Domb u. 8. fszt/1

E-mail: bence@drlauscher.hu

Telefon: +36/30 592-72-72

Skype: lauscherbence

Konzultáció: H-P 08:30 – 17:00

Whatsapp: 36305927272

©Copyright 2022. by adatfalodesign
envelopephone-handsetmap-markercross