A fizetési meghagyás egy hatékony jogi eszköz, amely lehetőséget biztosít a hitelezők számára, hogy követeléseiket gyorsan és viszonylag egyszerűen érvényesíthessék. A fizetési meghagyás nemcsak gyorsabb, de legtöbbször költséghatékonyabb megoldás is, mint a hagyományosnak tekinthető peres eljárás.
A fizetési meghagyásos eljárás a közjegyző hatáskörébe tartozó, a pénzkövetelések érvényesítésére szolgáló egyszerűsített polgári nemperes eljárás.
A fizetési meghagyást a hitelező kérelmére a közjegyző bocsátja ki és kézbesíti az adós részére, akinek 15 nap áll a rendelkezésére, hogy a fizetési meghagyással szemben ellentmondást terjesszen elő.
Amennyiben az adós ellentmondást terjeszt elő, úgy a fizetési meghagyás perré alakul, és a kérelmező (hitelező) további 15 napon belül köteles keresetlevelet előterjeszteni az illetékes bíróságon, ennek hiányában az eljárás megszűnik. A perré alakulást követően a fizetési meghagyásos eljárás a polgári peres eljárás szabályai szerint folyik, azzal, hogy mind a keresetlevél, mind az ellenkérelem előterjesztésére az általánosnál rövidebb határidő áll rendelkezésre.
Amennyiben az adós nem terjeszt elő ellentmondást, úgy a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik, és ugyanolyan hatállyal bír, mint egy jogerős ítélet.
A pénz fizetésére irányuló lejárt követelés fizetési meghagyás útján érvényesíthető. Kizárólag fizetési meghagyás útján érvényesíthető az olyan pénz követelésére irányuló olyan lejárt követelés, amelynek a pertárgy érték meghatározására vonatkozó szabályai szerint számított összege a hárommillió forintot nem haladja meg, feltéve, hogy
Fizetési meghagyás útján nem érvényesíthető azon követelés, amelynek a pertárgy érték meghatározására vonatkozó szabályai szerint számított összege a harmincmillió forintot meghaladja.
Fizetési meghagyást nem lehet kibocsátani, ha a feleknek nincs ismert belföldi kézbesítési címe, ebben az esetben - bizonyos feltételek fennállása esetén - európai fizetési meghagyás kibocsátásának lehet helye.
Munkaviszonyból származó pénzkövetelés iránti igény fizetési meghagyás útján csak akkor érvényesíthető, ha az ügy tárgya nem a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése vagy a jogviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény.
A fizetési meghagyásos eljárás megindítása előtt célszerű felszólító levelet küldeni az adósnak, amely tartalmazza a fennálló tartozás összegét. Amennyiben az adós nem tesz eleget a felszólításnak, akkor a hitelező kénytelen jogi lépéseket tenni. A fizetési meghagyás, mint jogintézmény, az alábbi lépésekből áll:
A fizetési meghagyás jogerőre emelkedését követően - az önkéntes teljesítés elmaradása esetén - végrehajtási eljárás kezdeményezhető. A végrehajtási eljárásról a linkre kattintva olvashat.
A hitelezőnek a fizetési meghagyás iránti kérelem előterjesztésekor eljárási díjat kell fizetnie. Az eljárási díj alapja a pénzkövetelésnek az eljárás megindításakor fennálló, járulékok nélkül számított értéke, a díj mértéke pedig a díjalap 3%-a. Az eljárás perré alakulása esetén további 3% mértékű kiegészítő illetéket kell megfizetni az illetékes bíróság részére.
A végrehajtás iránti kérelem előterjesztésekor a díjalap 1%-nak megfelelő mértékű díjat kell megfizetni.
Forduljon hozzám bizalommal, amennyiben Ön a követelését szeretné érvényesíteni, vagy Önnel szemben fizetési meghagyást bocsátottak ki. Szaktudomásommal hozzájárulok a gördülékeny ügyintézéshez és a legkedvezőbb megoldás kidolgozásához.
Keressen bizalommal!
További információk
Cím: 9021 Győr, Domb u. 8. fszt/1
E-mail: bence@drlauscher.hu
Telefon: +36/30 592-72-72
Skype: lauscherbence
Konzultáció: H-P 08:30 – 17:00
Whatsapp: 36305927272